wstążka świętokrzyska

Historia

DAMIAN

Na tym kończymy ten odcinek Miotły czasu, a w najbliższej Miotle Plus dowiecie się między innymi:


KOSMA – Czy Janosik był Polakiem?

DAMIAN – Czy Barbara Rusinowska nosiła spódnicę?

KOSMA – Czy Madej trafił na swoje łoże?

DAMIAN – Czy zbójowi Szydle udało się ograbić książęcy orszak?

KOSMA – O czym śpiewał Kak pod szubienicą na krakowskim rynku?

 

DAMIAN – Dziękujemy, że byliście z nami w tym odcinku i zapraszamy na kolejne.

„Beł zbój strasecnie sielny i strasecnie mocarny, ze nikto przed nim ostoć sie ni móg…” 

 

DAMIAN

Przejdźmy może teraz do lokalsów, czyli zbójów świętokrzyskich. 

Kosma, czy Góry Świętokrzyskie sprzyjały tej niecnej profesji?



KOSMA

Tak, to prawda łachudro – sprzyjały i to bardzo. Musimy pamiętać, że np. w średniowieczu był to rejon Polski słabo zaludniony, o zróżnicowanej topografii terenu, pokryty pradawną puszczą. 

Przedstawiam dziś zapis naszego najnowszego filmu na kanale YouTube - Miotła czasu, w którym zbóje Kosma i Damian opowiadają o... Serdecznie zapraszam do oglądania filmu;)

 

ZBÓJE, ŁOTRY, HULTAJE I SZUBRAWCY


„Nie bedem ja gazdom, 

nie bedem rolnikee

Ino bedem chodził zbójnickim chodnike!

Hej, a jak mnie złapią,

To se bedem wisioł,

Na wirsku jedlicki

Bedem się kołysoł”


DAMIAN

POWITANIE – HEJ, HEJ!

Wróćmy dziś jeszcze do naszego ostatniego filmu na kanale Miotła czasu "Kraina krewetek 1" i do końcowych słów ojca Stanisława o Oblatach na Madagaskarze, w tym Polaków, przypominając innego naszego krajana, który w nieco odmienny sposób próbował zdobyć tę wyspę i serca jej mieszkańców…

Mowa o Maurycym Auguście Beniowskim – słowackim szlachcicu, urodzonym w Roku Pańskiego 1746. 

Dziś – mamy dla was dość niezwykły, można by rzec specjalny odcinek, chociaż jest to nasz główny sztandarowy cykl – Miotła czasu. W tym odcinku – podzielonym na dwie części – kończącym już definitywnie naszą opowieść o historii Łysej Góry – Świętego Krzyża – przeniesiemy się w świat wybitnie kolorowy i egzotyczny, bowiem ten odcinek Miotły czasu nagraliśmy w ostatniej – największej – salce muzeum klasztornego na Świętym Krzyżu, która poświęcona jest misjom prowadzonym w różnych częściach świata przez obecnych gospodarzy klasztoru – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Tuż przed wojną więzienie świętokrzyskie witało – choć pewnie bez honorów, a raczej czysto proceduralnie – więźnia o nazwisku… Władysław Jagiełło. Ale już 1 i 2 IX 1939 r. dobiegają tu odgłosy zaciętych walk, a 3 września dociera do naczelnika Butwiłowicza pilna, poufna wiadomość z Warszawy, polecającą natychmiastową ewakuację więzienia. Kolumna – bombardowana i ostrzeliwana przez niemieckie samoloty – powędruje aż do Kowla…

Tym dramatycznym pochodem zajmiemy się w przyszłości, a teraz zajmijmy się chwilę inną mroczną historią z tamtych dni wrześniowych… 

W 1918 r. – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – rozpoczął się remont i adaptacja budynków dawnego carskiego więzienia na potrzeby Więzienia Ciężkiego na Świętym Krzyżu, będącego pod bezpośrednim nadzorem Departamentu Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości II RP. 

Moi Drodzy, na kanale Miotła Czasu opublikowaliśmy właśnie nowy film pt. "Góra Świętego Drzewa"

Góra Świętego Drzewa, to opowieść o średniowiecznej historii Łyśca - Łysej Góry, którą - od momentu zdeponowania w tutejszym opactwie benedyktyńskim relikwii Drzewa Krzyża Świętego - poczęto zwać Świętym Krzyżem - Górą Świętego Krzyża.... Świętego Drzewa. To opowieść o rozkwicie najważniejszego przez kilka stuleci polskiego sanktuarium...

Bardzo proszę o logowanie się na YouTube, komentowanie, subskrybowanie i kciuki w górę:)

Z góry serdeczne dzięki :)

Kochani, zapraszam serdecznie do obejrzenia kolejnego filmu z cyklu "Miotła czasu", który zatytułowaliśmy "Góra ognia i żelaza". Jest to opowieść o bardzo dawnych dziejach  Łysej Góry, ale związanych już z bytowaniem tam człowieka. Miotła zamiata;) Bardzo proszę wszystkich o logowanie się na YouTube oraz kciuki w górę, komentarze i subskrybowanie. 

Z góry serdecznie dziękuję:)