wstążka świętokrzyska

Miotła Czasu

Miotła czasu - opowieści z dziejów minionych - Paweł Kobus i Paweł Wojtyś. Opowieści o historii Polski, Świata, sensacyjnych zdarzeniach oraz dalszych i bliższych podróżach. Opowieści dwóch przewodników turystycznych i krajoznawców: Pawła Kobusa - zwycięzcy teleturniejów - Giganci historii oraz Jeden z dziesięciu (uczestnika wielkiego finału Jeden z dziesięciu, w którym zajął drugie miejsce) i Pawła Wojtysia - autora książek krajoznawczych, z których jedna została wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie - Najlepsze Wydawnictwa o Górach. Serdecznie zapraszamy do wspólnej dyskusji.

Polski Olimp

Polski Olimp, to opowieść o tym, co działo się na Łysej Górze - Świętym Krzyżu po wiekach średnich. Z tego filmu dowiecie się między innymi, dlaczego najważniejsze polskie sanktuarium tamtych czasów nazwano Polskim Olimpem, który z polskich królów był liderem w pielgrzymowaniu na Górę Krzyża, czy królowa Bona miała klejnoty;), co połączyło na Łyścu Szwedów, Siedmiogrodzian i Kozaków zaporoskich i co stało się ze skarbcem opactwa łysogórskiego? Zapraszamy do oglądania, komentowania, oceniania i subskrybowania.

Jordania - Spod Wierzejskiej pod Górę Nebo

Jest to opowieść o Jordanii - pustynnej krainie, która rządzi się własnymi prawami - prawami przyrody i ludzi ją zamieszkujących. Jest to opowieść o krainie krzemieni, beduinów i leniwych psów pasterskich;) Jest to pierwsza opowieść z cyklu Miotła Travel:) Z tego filmu dowiecie się m.in.: jak pływa się w najbardziej słonym morzu świata, na jakim placu - nie tylko jesienią - są najlepsze kebaby, dlaczego jadąc w góry warto zabrać więcej paliwa, gdzie kręcono Gwiezdne Wojny i Diunę, dlaczego za błoto i kamienie można pójść w pasiaki oraz z której strony dromader prezentuje się lepiej?;)

Ku krwawemu świtowi

Jest to opowieść o pewnym mglistym i krwawym poranku roku 1260... Z początkiem tego roku zamarznięte rzeki - Wisłę i San - przekroczyły zastępy Złotej Ordy - Mongołowie - jeźdźcy z piekieł, jeźdźcy z Mordoru - zostawiając za sobą spaloną ziemię... Głównym bohaterem i kompasem tej opowieści jest pewien wędrowiec - zwiastun nieszczęścia - Wędrowiec ku krwawemu świtowi.... Z tego filmu dowiecie się, w jaki sposób dotarł na Łysą Górę - Święty Krzyż - i co wydarzyło się, zanim po klasztornych posadzkach popłynęły purpurowe rzeki krwi, a płomienie rozświetliły zimowy, mglisty poranek...

 

Ora et labora

Ora et labora, to opowieść o ciężkiej - znanej nawet z przysłowia - benedyktyńskiej pracy, którą bardzo dobrze obrazują dzieje starego "piastowskiego" klasztoru na Świętym Krzyżu - Łysej Górze. Ora et labora, oznacza Módl się i pracuj i jest to główne motto zakonu benedyktynów - najstarszego zakonu Europy i przez pewien czas właściwie jedynego. Wkład benedyktynów do europejskiej kultury łacińskiej jest nieoceniony... Film ten opowiada o wspaniałej bibliotece świętokrzyskiej, aptece, szpitalu, przemyśle i rolnictwie - czyli o prawdziwej benedyktyńskiej orce na ugorze poprzez długie stulecia ich obecności na Łyścu. Z filmu będziecie mogli dowiedzieć się m.in. jakie przypadłości leczyło słynne benedyktyńskie wino, ile kosztowała ręcznie pisana i ilustrowana średniowieczna księga, czy w XV wieku wolno było bić żonę i czym się różni kurnik od Kórnika?;)

 

 

Wielka góra wieków średnich

Wielka góra wieków średnich, to rozbudowana opowieść o średniowiecznych dziejach Łysej Góry - Świętego Krzyża, w których - jak w soczewce - widoczna jest wyraźnie historia całej Polski tamtych czasów. To opowieść o wojnach, zniszczeniu, ale też rozkwicie w czasach pokoju. To opowieść o rozterkach koronowanych głów, dworskich intrygach i zimnych klasztornych murach, które do dziś wiele pamiętają... To opowieść o odwadze, miłości i cierpieniu... A także między innymi o tym... jak bolesne bywa chodzenie na kolanach i jak to się stało, że Jagiełło poślubił polskiego króla;) Zapraszamy do oglądania, słuchania i komentowania.

Góra Świętego Drzewa

Góra Świętego Drzewa, to opowieść o średniowiecznej historii Łyśca - Łysej Góry, którą - od momentu zdeponowania w tutejszym opactwie benedyktyńskim relikwii Drzewa Krzyża Świętego - poczęto zwać Świętym Krzyżem - Górą Świętego Krzyża.... Świętego Drzewa. To opowieść o rozkwicie najważniejszego przez kilka stuleci polskiego sanktuarium...

Najważniejsza góra Lechitów?

Najważniejsza góra Lechitów? To opowieść o ginącej w mrokach pradziejów słowiańskiej historii Łysej Góry i o czasach wprowadzania na ziemiach piastowskich nowej wiary. To próba odpowiedzi na pytanie: jak ważne dla Słowian w tym czasie było to miejsce? Pradawne miejsce kultu...?

Góra ognia i żelaza

Opowieść o Górze Ognia i Żelaza - o historii Łysej Góry na przełomie er. Opowieść o fenomenie ówczesnego germańskiego ośrodka metalurgicznego i nie tylko.

Książę gór

Opowieść o Łysej Górze - Świętym Krzyżu - Księciu Gór - jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Opowieść o czasach przedhistorycznych, historycznych i legendarnych.