wstążka świętokrzyska

Miotła Czasu

Miotła czasu - opowieści z dziejów minionych - Paweł Kobus i Paweł Wojtyś. Opowieści o historii Polski, Świata, sensacyjnych zdarzeniach oraz dalszych i bliższych podróżach. Opowieści dwóch przewodników turystycznych i krajoznawców: Pawła Kobusa - zwycięzcy teleturniejów - Giganci historii oraz Jeden z dziesięciu (uczestnika wielkiego finału Jeden z dziesięciu, w którym zajął drugie miejsce) i Pawła Wojtysia - autora książek krajoznawczych, z których jedna została wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie - Najlepsze Wydawnictwa o Górach. Serdecznie zapraszamy do wspólnej dyskusji.

1863... Poszli nasi w bój bez broni...

Poszli nasi w bój bez broni... No może nie zupełnie bez broni, ale co to była za broń... Kosy, dzidy i drągi, a poza tym strzelecki groch z kapustą... Z tego filmu dowiecie się m.in.: jak wygląda kosa i jak wygląda krowa;), czym różni się pistolet skałkowy od kapiszonowego, dlaczego lufa gwintowana jest lepsza od gładkiej, dlaczego Samuel Colt był wkurzony na Belgów, czy da się dorobić bagnet do dubeltówki, czym tak naprawdę były tzw. "belgijskie sztucery", jak można powstrzymać pojedynki wśród kadry oficerskiej, czy w wojsku ważne są buty i co w rzeczywistości decyduje na polu walki, czym jest czarny sen logistyka, komu tak naprawdę zależało na wybuchu nieszczęsnej rewolucji 1863 roku w Polsce, co groziło powstańcom za posiadanie broni i wyposażenia armii rosyjskiej, co może wkurzyć kolekcjonera broni;), jakie znaczenie miała powstańcza kawaleria, czy szable się w tym powstaniu nawojowały, co wspólnego mieli z powstaniem styczniowym Karol Marks, Giuseppe Garibaldi oraz rewolucja francuska i jak nakłamał Mickiewicz na temat reduty Ordona;)

Sztylet rewolucji

Sztylet rewolucji... jest to opowieść o czasach zdrady i upadku, o tragicznych skutkach rewolucyjnych ciosów jakie spadły w XIX w. na opactwo świętokrzyskie na Łysej Górze - jedno z najważniejszych miejsc w historii Polski... Z tego filmu dowiecie się m.in.: ile można przegrać w karty w ciągu jednej nocy i czy Kostka Potocki oraz Staszic grali za swoje, jak trzeźwieje się z romantycznego zaczadzenia, jaki był los księdza - rewolucjonisty - Kacpra Kotkowskiego, dlaczego Langiewicz nosił czerwoną koszulę, kto wyszedł cało spod gradu kul, by pisać poczytne powieści i pomagać ludziom i co robił młody Żeromski "na zwaliskach Świętego Krzyża"?

Góra czaszki

Góra czaszki, to opowieść o trudnej historii opactwa świętokrzyskiego na przestrzeni dwustu ostatnich lat... Opowieść o czasach profanacji i zniszczenia tego ważnego w dziejach Polski miejsca - nie tylko miejsca kultu... Z tego filmu dowiecie się m.in.: dlaczego Staszic i Kostka Potocki nie mają i nie powinni mieć pomników na Świętym Krzyżu, dlaczego nie należy mylić emerytów z demerytami, jak to Langiewicz poczynał sobie na Łyścu w lutym 1863 r., dlaczego tutejsze więzienie nazwano Polskim Sachalinem oraz jak trafili doń Sergiusz Piasecki - król polskich przemytników oraz Stefan Bandera - przywódca ukraińskich szowinistów, jak potężne piętno zniszczenia odcisnęły tu obie wojny światowe i co nastąpiło potem...

Łotrzyca jezdna

Łotrzyca jezdna, to historia słynnej zbójczyni - Barbary Rusinowskiej - grasującej na Sandomierszczyźnie na przełomie XV i XVI wieku... Z tego filmu dowiecie się m.in.: kto tak naprawdę w tamtym czasie na tym terenie nosił spodnie, co to znaczy Łotrzyca jezdna, jak dobrze sprzedać kradzione konie, co Rusinowska miała wspólnego z Janosikiem, a także... jak najczęściej kończą zbójcy i czy ich modły mogą być wysłuchane?;)

Brzask i zmierzch Góry Krzyża

Brzask i zmierzch Góry Krzyża... Tytuł mówi sam za siebie... Jest to opowieść o czasach rozkwitu i czasach upadku opactwa benedyktyńskiego na Łysej Górze - najważniejszego ongi polskiego sanktuarium... Z tego filmu dowiecie się m.in.: do czego tak na prawdę nadaje się włoszczyzna;), jak i kiedy pojmano na Świętym Krzyżu słynną zbójczynię, dlaczego warto ograniczyć spożywanie ogórków;) i jak wyglądała ostatnia podróż Jaremy Wiśniowieckiego na Górę Świętego Krzyża, jakim to torturom Szwedzi poddali zakonników świętokrzyskich, dlaczego nie warto ufać niektórym murarzom;), no i ile wart był skarbiec opactwa świętokrzyskiego w końcu XVIII w. oraz jaką część tej kwoty udało się odzyskać tutejszym benedyktynom? Zapraszamy do oglądania, komentowania, oceniania i subskrybowania.

Polski Olimp

Polski Olimp, to opowieść o tym, co działo się na Łysej Górze - Świętym Krzyżu po wiekach średnich. Z tego filmu dowiecie się między innymi, dlaczego najważniejsze polskie sanktuarium tamtych czasów nazwano Polskim Olimpem, który z polskich królów był liderem w pielgrzymowaniu na Górę Krzyża, czy królowa Bona miała klejnoty;), co połączyło na Łyścu Szwedów, Siedmiogrodzian i Kozaków zaporoskich i co stało się ze skarbcem opactwa łysogórskiego? Zapraszamy do oglądania, komentowania, oceniania i subskrybowania.

Jordania - Spod Wierzejskiej pod Górę Nebo

Jest to opowieść o Jordanii - pustynnej krainie, która rządzi się własnymi prawami - prawami przyrody i ludzi ją zamieszkujących. Jest to opowieść o krainie krzemieni, beduinów i leniwych psów pasterskich;) Jest to pierwsza opowieść z cyklu Miotła Travel:) Z tego filmu dowiecie się m.in.: jak pływa się w najbardziej słonym morzu świata, na jakim placu - nie tylko jesienią - są najlepsze kebaby, dlaczego jadąc w góry warto zabrać więcej paliwa, gdzie kręcono Gwiezdne Wojny i Diunę, dlaczego za błoto i kamienie można pójść w pasiaki oraz z której strony dromader prezentuje się lepiej?;)

Ku krwawemu świtowi

Jest to opowieść o pewnym mglistym i krwawym poranku roku 1260... Z początkiem tego roku zamarznięte rzeki - Wisłę i San - przekroczyły zastępy Złotej Ordy - Mongołowie - jeźdźcy z piekieł, jeźdźcy z Mordoru - zostawiając za sobą spaloną ziemię... Głównym bohaterem i kompasem tej opowieści jest pewien wędrowiec - zwiastun nieszczęścia - Wędrowiec ku krwawemu świtowi.... Z tego filmu dowiecie się, w jaki sposób dotarł na Łysą Górę - Święty Krzyż - i co wydarzyło się, zanim po klasztornych posadzkach popłynęły purpurowe rzeki krwi, a płomienie rozświetliły zimowy, mglisty poranek...

 

Ora et labora

Ora et labora, to opowieść o ciężkiej - znanej nawet z przysłowia - benedyktyńskiej pracy, którą bardzo dobrze obrazują dzieje starego "piastowskiego" klasztoru na Świętym Krzyżu - Łysej Górze. Ora et labora, oznacza Módl się i pracuj i jest to główne motto zakonu benedyktynów - najstarszego zakonu Europy i przez pewien czas właściwie jedynego. Wkład benedyktynów do europejskiej kultury łacińskiej jest nieoceniony... Film ten opowiada o wspaniałej bibliotece świętokrzyskiej, aptece, szpitalu, przemyśle i rolnictwie - czyli o prawdziwej benedyktyńskiej orce na ugorze poprzez długie stulecia ich obecności na Łyścu. Z filmu będziecie mogli dowiedzieć się m.in. jakie przypadłości leczyło słynne benedyktyńskie wino, ile kosztowała ręcznie pisana i ilustrowana średniowieczna księga, czy w XV wieku wolno było bić żonę i czym się różni kurnik od Kórnika?;)

 

 

Wielka góra wieków średnich

Wielka góra wieków średnich, to rozbudowana opowieść o średniowiecznych dziejach Łysej Góry - Świętego Krzyża, w których - jak w soczewce - widoczna jest wyraźnie historia całej Polski tamtych czasów. To opowieść o wojnach, zniszczeniu, ale też rozkwicie w czasach pokoju. To opowieść o rozterkach koronowanych głów, dworskich intrygach i zimnych klasztornych murach, które do dziś wiele pamiętają... To opowieść o odwadze, miłości i cierpieniu... A także między innymi o tym... jak bolesne bywa chodzenie na kolanach i jak to się stało, że Jagiełło poślubił polskiego króla;) Zapraszamy do oglądania, słuchania i komentowania.