Ukazem carskim z 1849 r., zachodnią część zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu przeznaczono na Instytut Księży Zdrożnych, zwanych demerytami, czyli duchownych, którzy zostali skazani wyrokami sądów kanonicznych i państwowych, będący dla nich rodzajem więzienia, dającym czas na pokutę i poprawę. Instytut ten przeniesiono tu z Liszkowa w powiecie augustowskim. Jak podają źródła, liczba przebywających w odosobnieniu łysogórskim duchownych, przez cały okres istnienia Instytutu, wahała się od 20 do 40, a karę odbywali tu oni m.in.
Święty Krzyż
Witam serdecznie zwłaszcza słuchaczy i oglądaczy naszych filmów na kanale YouTube Miotła czasu, który prowadzę wraz z Pawłem Kobusem. Dziś chciałbym przedstawić Wam fragment zapisu naszej rozmowy z ostatniego filmu "Kraty i gruzy", który jest też swoistym pożegnaniem z historią Świętego Krzyża...
Zaczynajmy...
Spróbujmy dziś udzielić odpowiedzi na pytanie: jakiego typu bomby lotnicze mogły spaść 6 IX 1939 r. na klasztor świętokrzyski.
Chciałbym dziś przypomnieć, a właściwie po raz pierwszy opublikować w samodzielnej formie, moje autorskie opowiadanie, dotyczące pewnego krwawego i strasznego zdarzenia, które miało miejsce zimą 1259/1260 roku na Łysej Górze - Świętym Krzyżu... Chodzi oczywiście o czas wyniszczającego dla ówczesnej Polski najazdu Mongołów - jeźdźców z Tartaru - jeźdźców z piekieł - czyli Tatarów. Opowiadanie to po raz pierwszy ukazało się drukiem - zawarte w moim trzecim tomie "Wędrówek... Z sercem w plecaku" - "Łysogóry i okolice".
Dlaczego Langiewicz nosił czerwoną koszulę?
Otóż przypomnijmy, że Marian Langiewicz – były oficer armii pruskiej, oprócz innych Polaków, bierze udział w tzw. wojnie o zjednoczenie Włoch z lat 1859 – 1861, walcząc u boku Giuseppe Garibaldiego – radykalnego antyklerykała, wyznawcy rewolucyjnej walki klas… I bierze udział w osławionym marszu „tysiąca czerwonych koszul” prowadzonym przez Garibaldiego, który wiosną 1860 r. wylądował na Sycylii i wywołał tam ludową rewolucję, odnosząc sukces.
W XIX stulecie klasztor świętokrzyski wchodzi mocno poobijany – nie istnieje już Kongregacja Benedyktyńska Świętego Krzyża, skarbiec został rozgrabiony przez Austriaków, ale najgorsze dopiero nadchodzi… Zbliża się cios sztyletem w samo serce opactwa, cios śmiertelny – z jednoczesnym przekręceniem rękojeści owego sztyletu w sercu… Cios zadany nie rękoma najeźdźców, zaborców itp. … Jest to rewolucyjny cios administracyjnego sztyletu w ręku naszych – rodzimych – oświeceniowych, wolnomularskich władz ówczesnych…
Moi Drodzy, na kanale Miotła Czasu opublikowaliśmy właśnie nowy film pt. "Góra Świętego Drzewa"
Góra Świętego Drzewa, to opowieść o średniowiecznej historii Łyśca - Łysej Góry, którą - od momentu zdeponowania w tutejszym opactwie benedyktyńskim relikwii Drzewa Krzyża Świętego - poczęto zwać Świętym Krzyżem - Górą Świętego Krzyża.... Świętego Drzewa. To opowieść o rozkwicie najważniejszego przez kilka stuleci polskiego sanktuarium...
Bardzo proszę o logowanie się na YouTube, komentowanie, subskrybowanie i kciuki w górę:)
Z góry serdeczne dzięki :)
Drodzy moi, zapraszam do oglądania kolejnego odcinka "Miotły czasu" pt. "Najważniejsza góra Lechitów".
To opowieść o ginącej w mrokach pradziejów słowiańskiej historii Łysej Góry i o czasach wprowadzania na ziemiach piastowskich nowej wiary. To próba odpowiedzi na pytanie: jak ważne dla Słowian w tym czasie było to miejsce? Pradawne miejsce kultu...?
Zachęcam do logowania się na YouTube, subskrybowania, komentowania i dawania kciuków w górę.
Z góry serdecznie dziękuję:)
9.00 – spotkanie z przewodnikiem.
9.30 – Święta Katarzyna i zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości – REZERWACJA – z pokazem szlifowania krzemienia pasiastego i przewodnikiem
(parking bezpłatny)
9.35 – spotkanie z przewodnikiem na parkingu przy Zajeździe „Raj” i zwiedzanie Jaskini „Raj” REZERWACJA – należy być 15 minut wcześniej – w celu nabycia biletów wstępu – podgrupy – wchodzą w odstępie 15 minut
(parking płatny ok. 35 zł)