wstążka świętokrzyska

TURYSTYCZNE SZLAGIERY „KIELC I OKOLIC”

KIELCE Niewątpliwie wiele przywar mają kielczanie, a Kielcom niejedno można by zarzucić, lecz wspaniałego i urokliwego położenia zaprzeczyć im niepodobna. Zapewne niejedno europejskie miasto mogłoby mieć na tym punkcie kompleksy. 


 

Miejscowość to zachwycająca, z krajobrazem urozmaiconym, choć dosyć zamkniętym przez okalające wzgórza, ciemnymi borami pokryte. Tarcza słoneczna wysuwa się tu rano spoza gór Świętokrzyskich, a wieczorem znika poza Karczówką, złocąc ostatnimi promieniami szczyty jej kościoła”. 

Adolf Dygasiński 


 

JASKINIA „RAJ Rezerwat przyrody nieożywionej. Jaskinia z najpiękniejszą szatą naciekową w Polsce. Zamieszkała przez człowieka neandertalskiego ok. 50 tys. lat wstecz. Kosmiczna architektura wnętrza Ziemi. 


 

Łowca jaskiniowy sam wyszukiwał krzemień, sam go łupał, sam robił grot i drzewce oszczepu, sam nim ciskał, sam zdzierał skórę ze zwierza, sam dzielił i piekł mięso; jedynie nie spożywał go sam. Jego byt nie zależał od terminowego wykonania prac. Praca terminowa, zgięła karki dopiero rolnikom (...) » Trwaj chwilo, jesteś piękna « – powtarzali często łowcy reniferów i jaskiniowi malarze...” 

Krzysztof Kowalski 


 

CHĘCINY Ruiny zamku królów polskich, górujące nad historycznym i bogatym w zabytki malowniczym miasteczkiem. Niegdyś twierdza nad twierdzami i miasto nad miastami. Gdy stąpając po bruku średniowiecznej uliczki, uniesiesz w górę głowę i spojrzysz na zamek, zrozumiesz sens mijającego czasu. 


 

Jakoż był to widok cale prześliczny i niezwyczajny. Góra, na której ono zamczysko sterczało, była wielce wysoka i stroma a naga jak kolano, gdzieniegdzie jeno poorana od olbrzymich złomów kamienia. Sam zamek był dziwnie silnie i obronnie zbudowany (...) widać było chęcińskie zamczysko ciche, czarne a groźne, i czerwieniejący się pod słońce wielki proporzec Rzeczypospolitej z orłem białym”. 

Walery Przyborowski 


 

TOKARNIA Muzeum Wsi Kieleckiej – jeden z najciekawszych skansenów w Polsce. Tu można poczuć wiejszczyznę w prawdziwym, sielskim, nieskażonym i drewniano – spokojnym wydaniu. 


 

Po rozwartych stodołach biją cepy chlebne, 

zbożem pachną i słońcem zapola stodolne. 

W sadach baby pasiaste lny sczesują zgrzebne, 

a dziewuchy z owcami idą w miedze polne. 

Nad wsiami – świętokrzyskie, niebieskie pagóry, 

odwieczna, nieodmienna tej ziemi wymowa …”

Jan Gajzler

 

DĄB „BARTEK” Najsłynniejsze i najstarsze drzewo w Polsce. Jego potęga jest zaprzeczeniem ludzkiej dominacji nad światem przyrody. Dąb ten jest symbolem dawno minionych światów i ostatnim wielkim klucznikiem puszczy. 


 

W Twym cieniu głębokim siadali Piastowie, 

strudzony lirnik i polscy królowie. 

Przed Twym dostojeństwem chylili tu głowy, 

słuchając Twych liści szumiącej wymowy. 

Świadku historii, milczący olbrzymie, 

w kręgu Druidów utrwalony w dymie. 

Twych ramion potężnych siła odwieczna, 

puszczańska ostoja, przystań bezpieczna”.

Autor nieznany