wstążka świętokrzyska

Góry Świętokrzyskie

Moi Drodzy, na kanale Miotła Czasu opublikowaliśmy właśnie nowy film pt. "Góra Świętego Drzewa"

Góra Świętego Drzewa, to opowieść o średniowiecznej historii Łyśca - Łysej Góry, którą - od momentu zdeponowania w tutejszym opactwie benedyktyńskim relikwii Drzewa Krzyża Świętego - poczęto zwać Świętym Krzyżem - Górą Świętego Krzyża.... Świętego Drzewa. To opowieść o rozkwicie najważniejszego przez kilka stuleci polskiego sanktuarium...

Bardzo proszę o logowanie się na YouTube, komentowanie, subskrybowanie i kciuki w górę:)

Z góry serdeczne dzięki :)

Drodzy moi, zapraszam do oglądania kolejnego odcinka "Miotły czasu" pt. "Najważniejsza góra Lechitów". 

To opowieść o ginącej w mrokach pradziejów słowiańskiej historii Łysej Góry i o czasach wprowadzania na ziemiach piastowskich nowej wiary. To próba odpowiedzi na pytanie: jak ważne dla Słowian w tym czasie było to miejsce? Pradawne miejsce kultu...? 

Zachęcam do logowania się na YouTube, subskrybowania, komentowania i dawania kciuków w górę.

Z góry serdecznie dziękuję:)

 

Kochani, zapraszam serdecznie do obejrzenia kolejnego filmu z cyklu "Miotła czasu", który zatytułowaliśmy "Góra ognia i żelaza". Jest to opowieść o bardzo dawnych dziejach  Łysej Góry, ale związanych już z bytowaniem tam człowieka. Miotła zamiata;) Bardzo proszę wszystkich o logowanie się na YouTube oraz kciuki w górę, komentarze i subskrybowanie. 

Z góry serdecznie dziękuję:)

Stojąc pod południową ścianą kieleckiej katedry, należy zwrócić uwagę na fakt, iż nowsza część świątyni – zachodnia, pokryta jest tynkiem. Wschodnia zaś – starsza – obłożona została romańskimi blokami piaskowca, na których zachowały się znaki mistrzów kamieniarskich, zwane „gmerkami” (niektóre proste – w formie kilku kątów, a niektóre przypominające znaki chińskiego alfabetu), a także ślady w postaci widocznych cięć po broni siecznej oraz okrągłych wgłębień.