wstążka świętokrzyska

Ośrodek Wypoczynkowy "Jodełka" w Świętej Katarzynie

Ośrodek Wypoczynkowy „Jodełka”

Ten, niewątpliwie ciekawy architektonicznie, piętrowy obiekt – z wysokim, zagospodarowanym poddaszem, poprzedzony dość przysadzistą, takoż piętrową wieżą, zwieńczoną iglicą, z arkadową loggią w jej przyziemiu, ocieniającą wejście główne – został wybudowany w 2.poł. lat 50. XX w., jako Dom Wycieczkowy – schronisko – PTTK im. Aleksandra Janowskiego i był to wówczas największy (dysponujący ponad 80 miejscami noclegowymi) i najnowocześniejszy tego typu Dom dla turystów w okolicy. Opiekę nad nim sprawował przez długie lata Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.

Ośrodek Wypoczynkowy "Jodełka"

Ośrodek jest spadkobiercą tradycji pierwszego schroniska turystycznego na terenie zaboru rosyjskiego, otwartego w Świętej Katarzynie w VIII 1910 roku. Powstanie tegoż schroniska było ściśle związane z powołaniem w tym czasie (w 1906 r.) w Warszawie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Już w niespełna dwa lata później (w marcu 1908 r.) powołano jego oddział w Kielcach. Do lat 50. XX w. w Świętej Katarzynie funkcjonowało – na terenie kolejnych posesji prywatnych – jeszcze kilka schronisk PTK. W 2002 r. z jego usług korzystali np. uczestnicy XX Ogólnopolskiego Jubileuszowego Rajdu Górskiego Przewodników Turystycznych PTTK, który (po raz trzeci) odbywał się w Górach Świętokrzyskich – z bazą noclegową w Świętej Katarzynie.

Dziś teren wokół Ośrodka Wypoczynkowego „Jodełka” – prowadzonego przez prywatnego właściciela – Pana Roberta Cyranowskiego – jest ładnie dla oka oraz funkcjonalnie urządzony – z myślą o turystach. PRLowską jadłodajnię zastąpiła restauracja o ciekawym wystroju wnętrza, serwująca smaczne posiłki, a do dyspozycji gości jest ok. 100 miejsc noclegowych w schludnych – 2, 3 i 4 os. – pokojach, jak również nowocześnie wyposażona świetlica, miejsce ogniskowe oraz grill.

Przez cały rok obowiązuje promocyjna sprzedaż pobytów długoterminowych i rodzinnych. Ośrodek organizuje wczasy, kolonie, zimowiska, „zielone” i „białe” szkoły. Dobrą opinią cieszą się organizowane tutaj imprezy plenerowe – festyny rodzinne i integracyjne, ogniska, kuligi itp. – podczas których biesiadnikom przygrywa często do tańca i do kotleta jedna z okolicznych kapel ludowych. W sklepiku funkcjonującym przy recepcji możemy nabyć m.in. pamiątki i wydawnictwa turystyczne.

Natomiast przed wejściem głównym do ośrodka – po obu stronach drzwi – możemy oglądać wmurowane w ścianę cztery tablice pamiątkowe, nawiązujące do tradycji tego miejsca – jedna z nich poświęcona jest „Założycielowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego ALEKSANDROWI JANOWSKIEMU 1866 – 1944, odsłonięta „w 100 – lecie turystyki polskiej 1873 – 1973” przez działaczy „PTTK”, zaś druga, ufundowana przez Oddział PTTK Kielce, ozdobiona jest kolorowym oznaczeniem szlaku głównego- czerwonego oraz napisem: „Szlak turystyczny Gołoszyce – Kuźniaki im. EDMUNDA MASSALSKIEGO 1886 – 1975 pedagoga przyrodnika krajoznawcy przewodnika działacza PTK PTTK”. Natomiast dwie kolejne poświęcone są: Mieczysławowi Orłowiczowi (1881- 1959) - wybitnemu polskiemu krajoznawcy oraz Tomaszowi Wągrowskiemu (1950 -2012) - znanemu i cenionemu działaczowi Oddziału Świętokrzyskiego PTTK.

Tablice poświecone A. Janowskiemu i M. Orłowiczowi

Tablice: upamiętniająca wyznaczenie szalku głównego - czerwonego oraz poświęcona T. Wągrowskiemu

Tel. 41 311 21 11, 601 821 910, fax. 311 21 12, e-mail: jodelka@hoteljodelka.pl, www.hoteljodelka.pl