Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie jest unikatową placówką muzealną tego typu w skali świata. Bezcenna kolekcja zegarów słonecznych z różnych epok i różnych miejsc – licząca ponad 500 eksponatów – jest trzecią pod względem wielkości na świecie – po Oxfordzie i Chicago. Ale i same pomieszczenia z innymi eksponatami oraz otoczenie Muzeum robią na człowieku z wyobraźnią – a tym bardziej na tym świadomym rzeczy historycznej, jak i potęgi „szkiełka i oka” – piorunujące wrażenie. Wejście w te gościnne progi, to jakby przenosiny do innego – odeszłego w przeszłość, ale i idącego w przyszłość – świata… Po prostu nie wypada tu nie być…

A jednak się kręci...

O słynnych przedstawicielach rodziny Przypkowskich można by pisać i pisać, by czytać i czytać - bez znudzenia… I obiecuję solennie, że wrócę na mojej stronie do tej fascynującej opowieści – jak się należy, by oddać hołd tym wyjątkowym ludziom. A teraz oddajmy głos wyjątkowym Muzealnikom z Jędrzejowa – Muzealnikom spod znaku słońca i cienia, herbu Radwan, rozgwieżdżonego nieba, ale i ciepłego chlebowego pieca, tajemniczych ekslibrysów i magii dagerotypu:

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Historia tej rodziny sięga głęboko w czasy średniowiecza, a jej herb Radwan, obecnie znak Muzeum, należy do najstarszych polskich znaków rodowych.

Dnia 3 lutego 1962 roku rodzina Przypkowskich przekazała swe zbiory Państwu. Powstało wówczas Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, zaś utworzenie poszczególnych działów tego muzeum zostało podyktowane różnorodnymi zainteresowaniami Przypkowskich.

I czas się zatrzymał...

Dział Historii Nauki

Zasadniczy dział stanowi kolekcja zegarów słonecznych (wśród których są reprezentowane niemal wszystkie typy tych instrumentów, używanych od XVI wieku do czasów najnowszych) oraz przyborów astronomicznych, gnomonicznych i wszelkich przyrządów służących do pomiaru czasu, jak klepsydry, zegary ogniowe czy ciekawsze typy zegarów mechanicznych.

pan tik-tak jest tutaj za cienki ;)

Dział Ekslibrisu i Grafiki

Dział grafiki i ekslibrisu w Muzeum im. Przypkowskich zapoczątkował Feliks Przypkowski w 1912 roku, gdy znalazł w antykwariacie Jakuba Rosenthala w Wiedniu szczególnie ciekawą pozycję. Z biegiem lat poważnie się ona rozrosła, a dzisiaj liczy blisko 25.000 znaków książkowych i grafik od XVI do XX wieku.

Dział Gastronomii

Zbiór pamiątek związanych z kuchnią – przeszło 2 tysiące obiektów - zawdzięczamy jednej z licznych pasji pierwszego dyrektora Muzeum Tadeusza Przypkowskiego, który interesował się między innymi gastronomią. Jednym z najchętniej oglądanych przez turystów pomieszczeniem jest kuchnia: niewielka, przytulna, z białym kredensem i piecem chlebowym. Zwiedzający mają też okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, „pełne” starych rondli, patelni, kotłów do gotowania, form do pieczenia, moździerzy, samowarów i innych. Na kolekcję składają się również dawne przepisy kulinarne, prospekty reklamowe oraz menu różnych restauracji.

Wiedza i tradycja, to potęga każdego narodu...

Dział Historyczno - Artystyczny

Dział gromadzi zróżnicowaną tematycznie kolekcję i obejmuje prawie 7 tysięcy obiektów. Znaczące miejsce w zbiorach działu zajmują pamiątki po założycielach Muzeum – rodzinie Przypkowskich; nasi goście zwiedzają mieszkanie doktora Feliksa mieszczące się w zabytkowej kamienicy. Część zbiorów stanowią dokumentacja dotycząca Kapituły Orderu Białego Kruka; judaika; ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się materiały legionowe oraz pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, jak również fotografie (szczególnie te przedstawiające Jędrzejów na początku XX wieku) i zbiory filokartystyczne. Dużą atrakcją są też wnętrza urządzone jak pałacowe, z umeblowaniem z XVIII/XIX w.; ozdobą tych zbiorów jest zespół rokokowych kurdybanów. W ostatnim czasie pozyskano niezwykle cenną kolekcję dawnych aparatów i sprzętu fotograficznego.

tel. 41 386 24 45, muzeumprzypkowskich@o2.pl

http://muzeum.jedrzejow.pl